Leave a comment

اینترنت ملی، تهدید یا فرصت؟

خبرهایی از احتمال قطع اینترنت جهانی در ایران و آغاز فراگیر اینترانت ملی برای بسیاری این هراس را ایجاد کرده است که چنانچه این ارتباط قطع شود چه باید بکنند. به چند دلیل این اتفاق رخ نخواهد داد زیرا چنانچه با وجود اینترانت ملی، اینترنت جهانی خانگی هم قطع شود:

1. بر فرض محال که راه حل دیگری یافت نشود، و وجود کیف اینترنتی و دیشهای پورتابل و چمدان عل و بل هم تنها شایعه باشد، آنچه از زمان انتخابات 88 به این طرف باب شده است، یعنی “مبارزه مجازی و فیس بوکی” پایان می یابد و با قطع این تنها سوپاپ اطمینان نارضایتیها به جای درد و دلهای فیس بوکی به فریادهای خیابانی خواهد انجامید. و توهم آنکه کمپینها و فراخوانهای اعتراضی فیس بوکی هرگز سر سوزنی تاثیر گذار بوده اند نیز رد خواهد شد.

2. یکی از راههای شناسایی فعالان مدنی، و سیاسی از طریق ردیابی ها یا به قولی ترکینگ اینترنتی است . با فیلتر کردن سایتها و عرضه وی پی ان هایی که همه از سرورهای خریداری شده توسط خود سپاه و عوامل حقیقی (نه حقوقی) آن در خارج از کشور به دست مردم می رسد این ردیابی بسیار آسانتر شده است. مانیتور کردنها و تریسینگ شبکه های اجتماعی مثل جی پلاس و البته جی میل و زیر مجموعه های آن بدون نیاز به راه اندازی هیچ نوع سیستم و یا برنامه ترکینگ و تریسینگ ممکن شده است. با نزدیک شدن به انتخابات و به وجود آمدن باز فضایی برای فعالان سیاسی که بتوانند جدی تر به فعالیت گسترده تری دست بزنند، بستن این آسانترین راه به دام انداختن آنهایی که در خفا فعالیت می کنند به نفع حکومت نیست.

گمان می رود که باز در دوران نزدیک به انتخابات حتا فیلترها هم برداشته شوند. راه اندازی اینترانت ملی در ادارات و سازمانهای دولتی استانها تنها به این علت است که فضای امن تر و قابل کنترل تری برای سیستم دولتی به وجود آید و در واقع قربالی است بین خودیها و غیر خودیها.

آنچه کاربران نباید فراموش کنند این چند نکته است:

1. هرگز با وی پی ان به شبکه های اجتماعی وصل نشوند و از فیلتر شکنها و فریگیتها استفاده کنند

2. برای ارتباطاتی که ممکن است آنها را در خطر بیندازد از جیمیل و هیچ یک از زیر مجموعه های گوگل استفاده نکنند. هات میل و ای او ال گزینه های بهتری هستند

3. یاهو و زیر مجموعه هایش را به طور کلی فراموش کنند. حتا مسنجر یاهو را. در صورت لزوم از اووو یا اسکایپ استفاده کنند

4. در برقراری ارتباط تلفنی بهتر است که به طور مستقیم تماس حاصل کنند تا اینکه از کارتهای تلفن. چون تنها در صورتیکه شناسایی شده باشند و تحت شرایطی خاص تلفن آنها شنود می شود حال آنکه هر تماسی که شما با هر کارت تلفنی که می گیرید بلافاصله ثبت شده و ردگیری می شود. اس ام اس های ایرانسلهای شارژی در حالت عادی ردگیری نمی شوند. با این حال از دادن اطلاعات محرمانه از طریق تلفن خودداری کنید. باز هم بهترین راه اسکایپ است.

5. هرگز تحت هیچ شرایطی چنانچه فیلترها از شبکه های اجتماعی برداشته شد بدون فیلتر شکن وارد شبکه ها نشوید. در حالت عادی هم سعی کنید تمام سایتها را حتا سایتهای دولتی که فیلتر نیستند را نیز با استفاده از فیلتر شکن ها باز کنید.

و نگران نباشید. دوستیهای اینترنتی شما با اعمال اینترانت ملی پایان نخواهد یافت که آنکه دوست واقعی است ورای فضای مجازی شما را خواهد یافت حتا اگر در کهکشانهای دیگری باشید.

به لینک زیر مراجعه نمایید

https://hra-news.org/00/13620-1.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: