1 Comment

تیر 78- هنوز یادمان هست

پانزدهم تیرماه 1378 – روزنامه  سلام ، به مدیریت مسئول موسوی خوئینی ها  و سردبیری عباس عبدی ، اقدام به چاپ نامه ی محرمانه ی “سعید امامی” به “دری نجف آبادی” وزیر اطلاعات وقت کرد. این نامه درخواست و پیشنهاد سعید امامی به وزیر جهت اقدام قانونی برای “لغو مجوزها” و “اصلاح قانون مطبوعات”بود:

سعید امامی شانزدهم مهر 77 کمتر از یک ماه و نیم قبل از قتل های زنجیره ای پاییز 77 در نامه ای به”مقام محترم وزارت” که بعدها در روزنامه سلام منتشر شد از محمد مختاری که کمتر از دو ماه بعد در جریان قتل های زنجیره ای کشته شد، نام برد و خطاب به دری نجف آبادی نوشت “فعالیت گسترده عناصری نظیر گلشیری،چهل تن،دولت آبادی،مختاری … برای مطرح نمودن کانون و ایجاد وجهه و پشتیبانی جهانی برای آن،مشکلات امنیتی را برای جمهوری اسلامی ایران و بخصوص وزارت به دنبال خواهد داشت.”

انتشار این نامه در 15 تیر 78 در روزنامه”سلام”موجب توقیف این روزنامه بر اساس حکم دادگاه ویژه روحانیت شد که غلامحسن محسنی اژه ای در آن زمان ریاستش را بر عهده داشت.

Image

چند نکته برای یادآوری:

1.موسوی خوئینی ها ،مدیر مسوول روزنامه “سلام”، از رهبران دانشجویان در جریان اشغال سفارت آمریکا در تهران بود که از سوی آیت‌الله خمینی به شغل‌های مهم و کلیدی گمارده شده بود. وی جزو سه تن از اعضای مجمع روحانیون مبارز بود که در جریان نظارت استصوابی شورای نگهبان در اولین انتخابات بعد از رهبریت سید علی خامنه ای رد صلاحیت “نشده” بود.

2. اولین اعضای شورای سردبیری  روزنامه “سلام” عبارت بودند از

– سید عبدالواحد موسوی لاری، عضو مجمع روحانیون مبارز، و در کنار سمتها و دو دوره نمایندگی مجلس، معاون حقوقی پارلمانی خاتمی بود. و بعدها به وزارت کشور خاتمی منصوب شد!

– ابراهیم اصغرزاده، از دانشجویان خط امام و حمله کنندگان به سفارت آمریکا، از اعضای دفتر تحکیم وحدت، و جدا از نمایندگی مجلس، و شورای شهر، دبیرکل حزب همبستگی بود، بعدها مدیریت مسوول روزنامه همبستگی را عهده دار شد.

– و اما عباس عبدی با سوابقی درخشان!، از حمله کنندگان به سفارت آمریکا، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، بخش اطلاعات خارجی دفتر اطلاعات و تحقیقات نخست وزیری،مسئول دفتر پژوهش‌های اجتماعی در معاونت سیاسی دادستان کل کشور، معاون فرهنگی مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری ، طی انتقادات از هاشمی رفسنجانی در سال 1373 دستگیر و 11 ماه را در زندان سپری کرد! در سال 81 به اتهام جاسوسی به حکم قاضی مرتضوی بازداشت شد و البته بعد از سپری کردن دوسال در زندان از اتهامات “تبرئه” شد!

3. در جریان محاکمه سلام به جز مدعی العموم ۴ شاکی دیگر نیز حضور داشتند: محمود احمدی نژاد (استاندار اردبیل در دولت هاشمی رفسنجانی و رییس جمهور)، کامران دانشجو (استاندار تهران و وزیر علوم در دولت احمدی نژاد)، درویش زاده (نماینده مردم دزفول در مجلس پنجم) و حمیدرضا ترقی (عضو ارشد موتلفه و نماینده مشهد در مجلس پنجم)

4. آیا توقیف “سلام” باز شدن دملی ملتهب بود که با سالها تقیه و فعالیتهای زیرزمینی دانشجویی سر باز کرد؟ و یا حربه ای برای تشکلهای اسلامی، تحکیم وحدت، و اصلاحطلبان زاده ی مجمع روحانیون مبارز برای کنترل جامعه ی ملتهب دانشجویی وقت به نفع خیزش خود بود؟

Advertisements

One comment on “تیر 78- هنوز یادمان هست

  1. […] زده شده بود. پانزدهم تیرماه ۱۳۷۸ – روزنامه  سلام، به مدیریت مسوول «موسوی خوئینی‌ها» و سردبیری «عباس […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: